انتخاب رشته رایگان

روش مطالعه درس زیست‌ شناسی پیش‌دانشگاهی
از این بخش در كنكور حدود شش الی هشت سوال مطرح می‌شود. فصل یك پیش‌دانشگاهی فصلی است نسبتا مشكل از لحاظ عنوان‌بندی و مفاهیم و در كتاب‌های مختلف كمك‌آموزشی با برداشت‌های مختلفی كه نویسندگان این كتب از مفاهیم و مطالب فصل فوق دارند، تست‌های متنوع و جالبی با ضریب سختی متفاوت از هم نوشته شده كه گاهی اوقات دانش‌آموز را كاملا غافلگیر می‌كند.

یادآور می‌شویم كه استفاده از ابزار هوش دانش‌آموز در حل تست‌های این فصل كارآیی بسیار بالایی دارد. تسلط كامل بر مطالب این فصل نیازمند؛ 1.آموزش خوب2.تكرار مداوم 3.تست‌زدن فراوان است. تا بتواند شخص را از چالش‌هایی كه طراح برای او گذاشته به سلامت عبور دهد

فصل دو نیز در كنكور معمولا یك سوال دارد كه اگر با یك آموزش مفهومی خوب به دانش‌آموز آموخته شود می‌تواند به‌راحتی از تست‌های آن عبور كند البته ناگفته نماند كه تست‌های این فصل هم قابلیت تعمیم دادن به مطالب فصل یك و كتاب‌های سال دوم و سوم را دارد و از این دیدگاه توانایی ایجاد ارتباط بین مطالب فصل‌های قبل و بعد در حل تمرین‌ها و پاسخگویی به تست‌های این فصل اهمیت فوق‌العاده دارد.

فصل سه و چهار نیاز به فهم دقیق و كامل دارد كه بتواند درك صحیح و واقعی از مطالب كتب درسی را به همراه داشته باشد. این فصل‌ها نیازمند دقت بالا در خوب خواندن جز به جز و دقت در تعاریف و قیدهای بكار رفته است كه به همراه شكل‌های فصول دو و سه تا حدودی می‌تواند در درك مطالب كمك كند.

این دو فصل در مجموع یك یا دو سوال در كنكور دارد البته سوال‌های این فصل‌ها می‌تواند در هر سه سطح ساده، متوسط و یا دشوار طبقه‌بندی شوند كه پاسخگویی به سوالات دشوار آن نیازمند به وقت بسیار در خواندن متن و ارتباط دادن مطالب به هم است اما از بخش‌های مهم پیش یك، فصل پنج است كه نیازمند به پیش‌درآمدی از بحث‌های ژنتیك سال سوم است.

این بحث ابتدا به طرح مسایل ژنتیك جمعیت می‌پردازد كه با‌توجه به گسترده بودن مسایل فوق نیاز به دقت قابل توجه‌ای در درك ابتدایی مسایل مطرح شده، مفهوم تعادل هاردی و اینبرگ و عوامل بر هم زننده آن دارد.

از نقاط تاریك بحث فوق، تقسیم‌بندی صفات در دو فرم جنسی و اتوزومی است كه ممكن است برای دانش‌آموز دردسرساز باشد.
تعاریف و مفاهیمی كه در بحث‌های بعد از مسایل ژنتیك جمعیت مطرح شده نیاز به دقت نظر بیشتری دارد كه با‌توجه به جدید بودن مطالب ممكن است در درك مفاهیم، اشتباهات ظریفی بروز كند

بخش‌های انتهایی فصل پنج در مورد گونه و پدیده گونه‌زایی بحث می‌كند كه متاسفانه به‌دلیل ناقص بودن و نامفهوم بودن، مطالب عنوان شده نیازمند به دقت بیشتر در درك و توجیه تفاسیر و نمودارهای رسم شده است.

به‌ویژه در توجیه پدیده گونه‌زایی هم ؟ میهنی گل مغرابی تتراپلوئیدو گونه‌زایی هم میهنی؟ پرسیده شود برای گیاه گندم بحث بسیار جالبی به نظر می‌رسد. در پایان لازم است متذكر شوم كه زیست‌شناسی درس حفظ كردنی نیست بلكه درسی كاملا مفهومی است كه استفاده از ابزار هوش در پاسخگویی به سوالات و درك مفاهیم آن اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد.

ارتباط مستقیم با تیم مشاوره رضا یزدانی و دریافت برنامه ۱۲۰ روزه
09128571006 - 09128576710 - 09128576703
09128571003 - 09128576704 - 09128579893
09128576761 - 09128576763